" Deniz memelileri saygıyı ve korunmayı hak ediyorlar. Onların sirk hayvanları gibi kullanılmalarına ve ticari amaçla sergilenmelerine tüm kalbimle karşıyım "
Jacques Cousteau

'Flipper'ı Kurtarmak' dünyanın en saygın
belgesel film dağıtımcısı JOURNEYMAN PICTURES
kataloğunda... Detaylar İçin Tıklayınız
Tanıtım Filmini İzlemek İçin Tıklayınız


Ölmeden önce en çok yapmak istediğiniz şey, yunuslarla yüzmek... Peki acaba, yunusların ölmeden önce yapmak istedikleri şeyler listesinde sizinle yüzmek var mı? Onların gülümseyen yüzlerine değil, ağlayan gözlerine bakın. Sorunun cevabını orada bulacaksınız..

Bugün yunus denince akla, sevimli Flipper değil; eti ve zekası sonuna kadar sömürülecek bir 'balık' geliyor... Oysa o bir memeli! Tıpkı insanoğlu gibi.

Bodrum, Antalya, Kaş gibi sahil yerleri derken, İstanbul - Haliç'ten tutun da modern alışveriş merkezlerine kadar her yerde yunus gösteri merkezleri açılmaya başladı. İşletmeciler hayatlarından memnun olsa gerek, peki ya yunuslar? Bu zeki hayvanlar denizden ve ailelerinden koparıldılar, havuzlara hapsedildiler. Artık özgür değiller. Zekaları ve muhteşem görünüşleriyle insanoğlunu büyüleyen yunuslar, bugün burunlarında top sektiriyor, çemberlerin içinden atlıyor, hatta bazı çözümsüz hastalıkların umudu oluyor. Yunuslarla yüzenler çok mutlu, peki yunuslar insanlarla yüzmekten mutlu mu? Yunus gösterileri ne kadar eğitici, yunus terapisi ne kadar başarılı?Savaş Karakaş; Türk ve yabancı uzmanlar, yunus eğitmenleri ve akademisyenlerle, yunusların dünya denizlerinde başlayıp havuzlarda biten yolculuklarını tartışmaya açıyor. Belgesel; akılları ve vicdanları rahatsız eden yunuslarla ilgili tüm sorulara, her madalyonun iki yüzü olduğu ve neresinden bakarsanız bir yüzünün mutlaka karanlıkta kalacağı gerçeğinden yola çıkarak cevap arıyor.

Belgeselde röportaj veren Türkiye'den Prof. Dr. Bayram Öztürk (TÜDAV - Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı), Özgür Keşaplı Didrickson (Sualtı Araştırmaları Derneği - Deniz Memelileri Grubu Koordinatörü) ile İngiltere'den belgesele önemli bilgi ve belgeler sağlayarak katkıda bulunan Whale and Dolphin Conservation Society - WDCS ile Amerika'dan görüntü ve arşiv desteğinde bulunan dünyaca ünlü yunus korumacıları Richard O'Barry ( www.savejapandolphins.org ) ve Hardy Jones'a ( www.bluevoice.org ) siz de kulak verin. Yunusların yüzlerinin her zaman gülüyor gibi görünmesine aldanmayın... Onlar son nefeslerini verirken de gülümsüyor!Bu sayfadaki görseller için WDCS - Whale and Dolphin Conservation Society'e www.wdcs.org ; Sualtı Araştırmaları Derneği Deniz Memelileri Grubu'na www.sad.org ve Özgür Keşaplı Didrickson'a teşekkür ederiz.

Yapım: Savaş KARAKAŞ
Yönetmenler: Savaş KARAKAŞ & Sibel MESÇİ
Müzikler: Anjelika AKBAR
Danışmanlar: Prof. Dr. Bayram ÖZTÜRK, Özgür Keşaplı DIDRICKSON
Yapım Yılı: 2009
Süre: 46 Dakika