Tanıtım Filmini İzlemek İçin Tıklayınız

"Savaşta ve Barışta", derinlerde unutulmuş iki batığın izinde çıkılacak bir tarih yolculuğunun güncesi. Midilli ve Atılay, savaşta ve barışta Çanakkale sularına gömülen iki kahraman. Bu belgesel tarih yolcularını, savaşta ve barışta mayın tuzaklarına verilen kurbanların hikayelerine taşıyacak.

Midilli 336, Atılay ise 39 denizciyi beraberinde derin karanlığa götürdü. 24 yıl arayla aynı noktada hem denizin, hem de toplumsal belleğimizin derinliklerine gömülen deniz şehitleri, saydam mezarlarında hatırlanacakları günü bekliyor.

Yavuz (Goeben) ve Midilli (Breslau).. Efsanevi iki gemi... Dümen sularında Osmanlı İmparatorluğu'nu Almanya'nın yanında savaşa soktular. Fes giydirilmiş Alman amiralleri Osmanlı'yı müttefiki oldukları İngiltere'nin yanından alıp, Almanya'nın peşinde yok oluşa sürükledi.

Yavuz uzun yıllar hizmette kaldığı için hiç unutulmadı, efsaneleşti.. Oysa Midilli, 20 Ocak 1918'de Ege Denizi'nde bir İngiliz mayın tarlasına girdi ve peş peşe beş mayın infilakıyla battı. Midilli, 336 denizcisiyle 70 metre derinlikte hatırlanmayı bekliyor.

İngilizlerin Çanakkale'den geri çekilirken döşediği bu mayınlar savaştan sonra temizlendi. Fakat bazıları derin ve akıntılı sularda unutuldu..

Ve tam 24 yıl sonra Atılay denizaltısı Midilli ile aynı kaderi paylaştı. Aynı sularda, aynı derinlikte…14 Temmuz 1942 tarihinde Atılay, Midilli'nin sonunu getiren mayın tarlasına girmiş ve bir daha ondan haber alınamamıştı. Bugün Atılay da 39 şehidiyle Ege'de yolumuzu gözlüyor.


Yapım: Savaş KARAKAŞ
Yönetmenler: Savaş KARAKAŞ & Sibel MESÇİ
Danışman: Selçuk KOLAY
Müzikler: Osman Murat TUĞSUZ
Yapım Yılı: 2010
Süre: 45 dakika