Onlar Çanakkale'de birbirlerini öldürürken dost oldular...

"Türk'e hiç düşmanlık hissi beslemediğimin farkına vardım. Sadece ben değil hepimiz de... O artık bizim için "Abdül" değil, "Johnny Türk" idi. Yani adeta dert ortağı olmuştu."
Bir Yeni Zelanda askeri


Dünyanın dört bucağından İstanbul'u ele geçirme hayalleriyle evlerinden, yurtlarından koparılıp 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu kıyılarına çıkartılan müttefik askerleri, vatanını ele geçirmeye gelmiş yüz binlere karşı duran Mehmetçiğe saygı duydu.


Çanakkale cehenneminde gündüz birbirlerine kurşun sıkıp, gece kıt aşlarını paylaşan askerlerin yaşadıkları, objektif bir bakış açısıyla ilk kez bu yapımda gözler önüne seriliyor. Çanakkale Savaşı, dönemin politik perspektifinden stratejik ve taktik kararlara, subay ve erlerin siperlerde yazdıkları mektuplar ve tuttukları hatıra defterlerine kadar tüm yönleriyle ele alınıyor.

Bu belgeselde İngiliz Kraliyet donanmasına ait savaş gemileri Irresistible, Ocean, Triumph, Majestic, Goliath, Fransız savaş gemisi Bouvet, Fransız denizaltıları Joule, Mariotte, Saphir ve Turquoise, Anzak çıkartma botları, Avustralya AE2 denizaltısı ve Türk savaş gemisi Mesudiye gibi tüm gizemleriyle denizin derinliklerinde bulunan pek çok savaş batığına ilk kez yer veriliyor. Sualtı çekimleri ve arşiv görüntüleri kaynaştırılarak seyir defterlerindeki öyküler ve anı notları ile tüm panorama ilk kez gözler önüne seriliyor.

"Albay bize şöyle dedi: Tanrı sizden razı olsun çocuklar. Yarın gece bu saatte çoğunuz ölmüş olacaksınız."
Er Henry Blaskett


Şimdi güvertelerinde genç ve heyecanlı bahriyelilerin koşuşturmadığı, topların ateş ve ölüm kusmadığı, bacalarından duman tütmeyen savaş gemileri, artık sessiz ve mavi bir dünyanın esirleri... Bahriyelilerin yerini balıkların, ateş ve ölümün yerini bin bir renkte mercanın ve sualtı canlılarının aldığı batık gemilerin içindeyse hala bu büyük savaşın izlerine rastlamak mümkün. Savaş Karakaş'ın Quantum saatlerinin sponsorluğunda hazırlayıp sunduğu, Bir TV (32. Gün Ekibi) ile gerçekleştirdiği "Derinlerdeki Tarih" belgeselinde, savaşın nedenleri, Çanakkale deniz ve kara harekatlarının gelişimi ve sonuçları Çanakkale'de kan döken askerlerin anılarından aktarılıyor."Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."
Mustafa Kemal Atatürk


Atatürk'ün 1934 yılında söylediği evrensel barışa örnek bu sözleri, Çanakkale - Anzak Koyu'ndaki kitabelerde olduğu gibi Yeni Zelanda ve Avustralya'da bulunan savaş anıtlarında da yer almaktadır. Atatürk'ün gösterdiği barışçıl bakış açısıyla, hamasetten uzak ve tarafsız bir gözle hazırlanan yapım Savaş Karakaş'ın Çanakkale ve İstiklal Savaşı gazisi dedesi Hafız Hilmi Coşkun'a ithaf olunmuştur.

Çanakkale Boğazı ile Gelibolu Yarımadası çevresinde dalışa yasak sahalarda sualtı ve su üstü çekimleri dört hafta süren belgesel için Savaş Karakaş liderliğinde sualtı kameramanları Saki Uğurlu ve Yunus Pense 5-75 metre derinlikteki savaş batıklarına onlarca dalış gerçekleştirdiler. Genel Kurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler dairesinin özel izinleriyle yapımı gerçekleştirilen belgeselin galası T.C.G. Nusret mayın gemisinde düzenlendi.30 dakikalık 5 bölümden oluşan belgesel dizinin 1998 yılında Cine5, Show TV ve NTV'deki yayınlarının ardından, 1999 yılında 58 dakikalık uluslararası versiyonu hazırlandı ve ilk olarak Avustralya SBS TV'de "Gallipoli: History in the Depths" ismiyle yayınlandı. Belgesel, Avustralya SBS TV'de 2001 yılında yayınlanan tüm programlar içinde en çok izlenen ilk 50 program arasına girmiştir. "Gallipoli: History in the Depths"in Avustralya başarısını görmek için tıklayınız.

Ülkemizde (Kanal 6, TV8, NTV, CNNTürk) ve dünya televizyonlarında gösterilen ve büyük ilgi gören belgeselin uluslararası dağıtımcısı Amerikalı distribütör POWERSPORTS - POWERDOCS'dır.

Tanıtım Filmi İçin Tıklayınız
DVD Kapağı İçin Tıklayınız
Türkçe Afiş İçin Tıklayınız
İngilizce Afiş İçin Tıklayınız